שיקום הפה ללא מתכת

Emax, Zirconia

כתר הינו מבנה דנטלי המולבש באופן היקפי על כותרת השן במטרה להגן עליה עקב נזק שנגרם לה, או לאחר שבוצע בשן טיפול שורש. במקרים בהם נפגעות או נעדרות מספר שיניים זו לצד זו, מולבשים הכתרים על גבי גשר כמערכת שיקומית שלמה.

שיקום הפה ללא מתכת – איך זה עובד?

כשקיים צורך לבצע כיתור של שן פגועה, או לחזק שן עקב טיפול שורש, נדרש המטופל לבחור בכתר הרצוי. כיום קיימות אופציות לא מעטות – לרבות כתרים ללא מתכות הידועים בחוזק שלהם וניחנים במראה אסתטי טבעי ומשופר. להלן שני סוגים בולטים:
– כתרי זירקוניה עשויים מחומר קרמי לבן, חזק ועמיד במיוחד. כתר זה ידוע בשל סגולותיו האסתטיות – הוא לבן מטבעו ובעל שקיפות המזכירה את השקיפות הטבעית של השן. חוזקו של כתר הזירקוניה הופכת אותו לפתרון אהוד במיוחד.
– כתר נוסף ללא מתכת הינו כתר E-max   שעשוי מהחומר  Lithium Disilicate  המהווה בסיס חזק יותר אף מכתר הזירקוניה. מדובר בכתר בעלי ערכים אסתטיים גבוהים במיוחד. לכתר הE-max   השתקפות לבנה הדומה מאד להשתקפות הטבעית של השן.
לפני הנחת הכתר, נדרש רופא השיניים להשחיז את השן על מנת שתוכל להיכנס כראוי למבנה הכתר. כתרים ללא מתכת הינם דקים יותר, ולכן לעיתים קרובות נדרשת מידה פחותה של התערבות במבנה השן הקיים.
בחירה בסוג הכתר מתבצעת יחד עם רופא השיניים. רופא השיניים מספק למטופל את כל המידע לקבלת ההחלטה המתאימה ביותר, בהתאם למשתנים רבים כגון מיקום השן הפגועה, כמות הכתרים הנדרשים, מצב השן והשורש ועוד.

ציפוי שיניים, חרסינה, למינייט

שיקום הפה ללא מתכת – למי זה מתאים?

כתרי זירקוניה או E-MAX מתאימים למטופלים המחפשים פתרונות בעלי מרכיב אסתטי גבוה במיוחד, ללא חשש מהשחרת הכתר או משינויים כימיים בסגסוגת המתכתית של הכתר במהלך השנים. עקב ערכם האסתטי הגבוה, רבים בוחרים בכתרים ללא מתכת במיוחד לשיניים קדמיות פגומות.

טכנולוגיות וחומרים

ייצור הכתרים מתבצע במרפאה עצמה, על ידי שימוש בציוד ממוחשב וחדשני. צוות המרפאה מודד את המידות המדויקות לכתר בעזרת סורק דיגיטלי מתקדם לסריקת השן. לאחר לקיחת המידות, משתמש הצוות בציוד טכנולוגי ממוחשב לעיצוב ולחריטת הכתרים, בהתאם למידות שנלקחו ובהתאמה לגוון הטבעי של שיני המטופל.

חשוב שתדעו…

בנוסף לערכם האסתטי, כתרים ללא מתכת הינם אידיאליים עבור מטופלים הסובלים מאלרגיה או מרגישות גבוהה למתכות.